Már az ókori görögök, rómaiak, egyiptomiak és perzsák is használtak parfümöket, napjainkban pedig a mindennapi életünk részét képezik. A modern parfümgyártás a 16. század elején vette kezdetét. A firenzei Medici Katalin, aki II. Henrik felesége lett, a királyi udvarban elterjesztette a parfümök használatát. A 17. századtól Grasse lett a parfümkészítés hazája. A parfümkészítéshez elsősorban virágokat adagoltak, elegáns illatokat állítottak elő például levendulából, ibolyából és rózsából. Ebben az időszakban a nők és a férfiak hasonló illatokat fújtak magukra, a 20. században került arra sor, hogy ezt ketté válasszák, így ekkortól lettek külön női és férfi illatkompozíciók. A 20. század elejéig az esszenciákat kizárólag növényi illóolajokból keverték ki, később pedig már a kémikusok is előrukkoltak szintetikus alapanyagokkal. Ebben az időszakban öltött ipari mértéket a parfümgyártás. A parfümök ezáltal szinte mindenki számára elérhető termékekké váltak és kezdetét vette a tömegtermelésük. Mai napig vannak olyan parfüm házak, amelyek nem használnak szintetikus alapanyagokat, hanem maradtak a természetes anyagok mellett és ők is törekszenek az egyedi darabok elkészítésére.
Most ejtsünk néhány szót az alapanyagokról...
A különféle illatkompozíciók bimbókból, szirmokból, szárakból, levelekből, fák részeiből, gyümölcsökből, kérgekből, magvakból, gyantákból és gyökerekből kinyert illóolajokból készülnek. Sokan bele sem gondolnak abba, hogy milyen részletes és aprólékos munka a felsoroltakból kinyerni az esszenciát, alapos odafigyelést és szakértelmet igényel.
A parfümök fővárosa Franciaország, a parfümkészítők itt még pirkadat előtt kelnek, hogy ezt véghez vigyék, egészen pontosan napfelkelte előtt. A jázmin a leggyakrabban alkalmazott alapanyag, ezt pedig a rózsa követi. Érdekesség, hogy a virág megközelítőleg 20 százalékot veszít az illatából, amikor felkel a nap. Fél kiló virág leszedése a gyakorlottaknak 40 perc alatt van meg, ez átlagosan 5000 darab virágocskát jelent és a mennyisség mindössze néhány csepp esszenciát tartalmaz. Ez magyarázatot ad arra, hogy az eredeti illatok miért kerülnek olyan drágán a boltok polcaira.
Ha sikerült kedvet csinálni a parfümökhöz, akkor a legjobb általunk ajánlott női és férfi illatokat itt találja: